تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تخلیه آب زیرزمینی

  با سلام

  بله حق باشماست

  در یک وبلاگ که برای گسترش امر تغذیه مصنوعی ایجاد شده بود این بار میخواهم از یک تخلیه مصنوعی آب زیرزمینی که تجربه بسیار وحشت باری بود برایتان سخن بگویم .

  این یک تجربه عملی و واقعی است که علیرغم اطلاع بنده از نتیجه کار و اصراری که داشتم ،‌دست اندرکاران امر توجهی به توصیه ها نکردند و حاصل کار آن شد که برایتان خواهم گفت :

  در یکی از استان های کشور و برای انتقال آب بین حوزه ای یک تونل در دست احداث است که هم اکنون بیش از ۵۰ در صد تونل اجرا شده است .

  سرباره تونل از نقطه آغازین آن که در واقع از دهانه خروجی و مظهر شروع میشد از سه متر شروع و تا ۳۰۰ متر متغیر بود و در برخی نقاط نیز تا ۱۰۰۰ متر افزایش می یافت .

  روش حفاری مکانیزه بود و بوسیله یکدستگاه ماشین حفاری تونل به قطر بیش از ۵ متر حفر میشد .

  وقتی که تیم حفاری پیمانکار برای اولین بار و در متراژهای ابتدایی حدود کیلومتراژ ۱۰۰۰ به مقدار سه لیتر در ثانیه آب در داخل تونل برخورد کردند ، من براساس تجربه ای که داشتم به گروه های دست اندرکار هشدار دادم که بایستی با تزریق دیواره ها مانع از جریان یافتن آب زیرزمینی بداخل تونل شوند.

  در غیر اینصورت بمرور تمامی آب سفره خالی شده و منابع آب زیرزمینی خشک شده و باعث ویرانی محیط زیست خواهد شد .

  پیمانکار که خود تخصصی در امر تزریق نداشت و از طرفی تزریق میتوانست سبب هدر رفتن پول و وقتش بشود از رفتن به زیر بار تزریق سیمان و مواد بازدارنده خودداری نمود و نتیجه آن شد که تمامی چشمه های متعلق به روستاهای واقع در طول مسیر تونل بتدریج کم آب شده و در نهایت خشکید و در حال حاضر حتی برای دام روستاییان نیز آبرسانی باتانکر انجام میشود .

  به همان ترتیبی که یک قنات در بخشی از طول خود قادر به جذب آب سفره شده و جریان آبی را در کف گالری خود گردآوری نموده و در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد ،‌تونل مورد بحث نیز در سراسر طول خود با جمع آوری آبهای سفره و آبخوان بالادست خود توانست آب چشمه ها را خشکانیده و از دسترس مصرف کنندگان و صاحبان واقعی ش دور کند و به مسیر جدیدی جاری سازد .

  بد نیست که بدانیم تونل مذکور در میان سنگ های سازند گورپی و پابده در حال حفاری است و دبی جریان تونل مذکور از ۳ لیتر در ثانیه آغاز و تا ۹۰۰ لیتر در ثانیه رسیده و هم اکنون نیز جریان دارد .

   

   


  این مطلب تا کنون 36 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 25 دي 1389 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158500
 • بازدید امروز :54323
 • بازدید داخلی :1801
 • کاربران حاضر :49
 • رباتهای جستجوگر:387
 • همه حاضرین :436